Методические основы управления ИТ-проектами

Коровкина Н. Л., Куприянов Ю. В., Грекул В. И.

М.: Национальный открытый университет «ИНТУИТ», 2010.

Document A fuzzy multiagent approach for integrated product life cycle environment

Taratoukhine V., Yadgarova Y. V., Skachko E. Y.

Studies in Fuzziness and Soft Computing. 2016. Vol. 342. P. 99-110 .

Принципы организации экспериментального хакатона в области финансов. Инновации при риск-менеджменте в банке

Таратухин В. В., Куприянов Ю. В., Пеникас Г. И. и др.

В кн.: Сборник тезисов Международного конгресса по интеллектуальным системам и информационным технологиям, SAP-технологии, прошедшего 3 сентября 2017 г., п. Дивноморское. Т. 1. 2017. С. 1-9.

Лекция про SAP HANA

9 декабря студенты НИУ ВШЭ имели возможность посетить лекцию про платформу SAP HANA, которая проходила в SAP Labs при поддержке Университетского Альянса SAP и Базовой кафедры SAP. Лекцию вел старший консультант по платформенным решения и большим данным SAP СНГ Никита Исерсон.

SAP HANA Platform: Overview

During the last decade, database technologies are seriously changed. Classic approaches and abstractions are revised. That is to say, even famous relational database theory is not now the silver bullet. Last innovations include in-memory technologies, GPU-driven platforms, column-oriented design, eventually-consistent databases and several horizontally scalable algorithms and frameworks. Thus, it is necessary to distinguish what is the right approach for any specific case. In this lecture SAP HANA platform (i.e., appliance) was described. The platform combines such innovations like column-oriented, in-memory data storage; data compression, high query parallelization, and allows to move data-intensive logic to database layer.